Looduse värvide lummus
Looduse pakutavad värvid on rohkem kui lihtsalt tooniandjad – need ühendavad meid keskkonnaga ja jutustavad loo inimkonna põlisest sidemest loodusega. Inimesed on läbi sajandite kasutanud oma igapäevaelusd taimede, mineraalide ja muude looduslike ressursside värve – alates riiete värvimisest kuni rituaalsete kehamaalingute ja kunstiteoste loomiseni.
Tänapäeval näeme nende traditsioonide taassündi kaasaegses disainis ja käsitöös, sest loodusvärvide kasutamine aitab luua ainulaadseid ja säästlikke tooteid. Näiteks Eesti disainer Reet Aus tõestab oma moeloominguga, kuidas traditsioonilised tehnikad võivad olla osa keskkonnasõbralikust ja innovatiivsest disainist.
Looduslikel värvidel on tihti ka sümboolne ja tähenduslik roll. Punast tooni kasutasid paljud kultuurid tseremooniatel elujõu ja kire sümbolina, samas kui sinine esindas rahu ja spirituaalsust. Rohelised toonid olid seotud viljakuse ja kasvu sümboliseerimisega ning kaunistasid sageli esemeid, mida kasutati põllutöödel või muudes eluvaldkondades, mis vajasid looduse harmoonia tähelepanu. Need tähendused andsid värvidele erilise tähtsuse nii rituaalides kui ka igapäevaelus, tugevdades inimese sidet loodusega.
Looming ja loodus
Taimepõhiste pigmentide kasutamine pole pelgalt ökoloogiline valik. See avab uue perspektiivi maailma detailide märkamiseks ja ilu avastamiseks seal, kus seda tihti ei nähta. Näiteks sibulakoortest saadud soe oranž toon võib inspireerida looduse muutlikkuse märkamist, samas kui kaselehtede pehme kollane helk toob loomingusse rahu ja tasakaalu.
Looduslikud inspiratsiooniallikad:
- Sibulakoored annavad sooje oranže toone,
- Kaselehed lisavad säravkollase helgi,
- Tamme koor pakub sügavaid pruune nüansse.
Iga katsetus nende värvidega on loov protsess ja tõeline seiklus. Näiteks sibulakoored võivad anda ootamatult erksa kollaka tooni, kui neid kombineerida maarjajääga, sest maarjajää suurendab taimedes leiduvate flavonoidide eraldumist. Samuti võivad tamme koorest saadud pruunid toonid omandada roheka varjundi rauasulfaadi kasutamisel, kuna rauaioonid reageerivad parkainetega.
Looduslike värvide eelised
Tänapäeval on taimevärvid tõeline vastukaal sünteetilistele lahendustele. Need on mitte ainult keskkonnasõbralikud, vaid pakuvad ka esteetilist rikkust, mida sünteetiliste värvidega on raske jäljendada. Loodusvärvide unikaalsus seisneb nende sügavates toonides ja ajatus ilmekuses, mida hinnatakse nii käsitöömeistrite kui ka kaasaegsete disainerite seas. Näiteks “slow fashion” brändid, nagu Stella McCartney ja Maggie Marilyn, kasutavad oma kollektsioonides looduslikke värve, et tõsta esile toodete keskkonnasõbralikkust ja esteetilist ilu. Sünteetilised värvid toodetakse tihti naftapõhistest materjalidest, millel on suur keskkonnamõju, samas kui loodusvärvid on biolagunevad ja võimaldavad taaskasutada looduslikke jääke. Näiteks on looduslike värvide kasutamine viimase 10 aasta jooksul kasvanud umbes 25%, kuna inimesed otsivad säästlikumaid ja tervisesõbralikumaid alternatiive sünteetikale. Sünteetilised värvid on küll mugavad, kuid sageli loodust kahjustavad. Seevastu taimevärvid on:
- biolagunevad,
- tihti valmistatavad taaskasutusmaterjalidest (nt köögijäägid, aiast kogutud taimeosad).
Nende toonidel on omapärane sügavus ja pehmus, mida tehisvärvidega on keeruline saavutada. Samal ajal pakub nende kasutamine rahulikku loomisprotsessi, mis ühendab loovuse ja austuse ümbritseva keskkonna vastu. Iga keetmisprotsess ja värvikatsetus annavad kordumatuid tulemusi – iga töö muutub ainulaadseks ja eriliseks.
Ajalooline pärand
Ajalooliselt on loodusest saadud pigmendid olnud lahutamatu osa inimeste eluviisist. Meie esivanemad kasutasid taimi, mineraale ja maapigmente kangaste, savinõude ja igapäevaste esemete kaunistamiseks.
Selliste meetodite tundmine oli tavaline oskus, mida anti edasi põlvest põlve. Peredes jagati teadmisi sageli praktiliste tööde kaudu, kus nooremad põlvkonnad said oma oskusi arendada vanemate juhendamisel. Näiteks võisid pereringis toimuda kangavärvimise päevad, kus kõik liikmed panustasid värvimisprotsessi, alates taimede kogumisest kuni keetmiseni, luues ühiselt midagi praktilist ja kaunist. Kogukondlikel üritustel, nagu laadal või talgutöödel, jagati lisaks praktilistele nõuannetele ka lugusid ja traditsioone, mis täiendasid kogemust ja aitasid traditsioonide püsimajäämisele kaasa. Need oskused mängisid olulist rolli kogukondade kultuurilises identiteedis, aidates väljendada kohalikke traditsioone ja loodusest inspireeritud esteetikat. Samuti tähendasid need praktilist ellujäämisoskust, sest värvid olid vajalikud nii rituaalides kui ka igapäevaesemete kaunistamisel. Kuigi sünteetilised värvained tõrjusid need traditsioonid ajutiselt kõrvale (1856. aastal sünteesis William Henry Perkin esimese aniliinvärvi – aniliinlilla ehk Perkini lilla, ingl. k mauveine), on viimasel ajal nende vanade meetodite kasutamine taas hoogustunud. Näiteks “slow fashion” liikumine ja käsitöö trendid on innustanud inimesi loodusvärvide poole tagasi pöörduma, tõstes esile nende unikaalsuse ja keskkonnasõbralikkuse. Ta tegelikkuses mitte ainult keskkonnasõbralikkuse tõttu, vaid ka soovist taasavastada side loodusega.
Alusta avastamist
Kui soovid loodusvärvide maailma ise avastada, alusta lihtsatest sammudest:
- Kogu köögijääke, näiteks sibulakoori.
- Külasta loodust ja korja kaselehti, tamme koort või käbisid.
- Katseta taaskasutatavate materjalidega, nagu vanad riidetükid.
Värviekstrakti valmistamiseks keeda taimeosi vees 30 minutist kuni 2 tunnini, kuni vedelik hakkab värvust andma. Proovi erinevaid materjale, nagu sibulakoored, tamme koor või urvad, et avastada mitmekesiseid tulemusi – iga katse võib paljastada uusi ja ootamatuid toone. Algajatele soovitan pidada värvipäevikut, kuhu saad kirja panna kasutatud materjalid, keetmisajad ja saadud toonid, et tulemusi paremini mõista ja hiljem korrata. Kõige lihtsam on alustada sibulakoortega, kuna need on kergesti kättesaadavad ja annavad intensiivseid, sooje oranžikaid toone. Protsess võib võtta mõnest minutist mitme tunnini, olenevalt materjalist ja soovitud tulemusest. Looduslikud kinnitusaineid – nagu raud või maarjajää – aitavad toonid paremini kangale kinnitada ja muudavad need püsivamaks.
Solmann stuudio ja loodusvärvid
Solmann stuudios on loodusest inspireeritud värvide kasutamine olnud keskne osa minu töös. Need toonid ja pigmendid on taimetrüki loomulik täiendus:
- Sibulakoorte soe ja kuldne toon kombineerub kaselehtede peene mustriga, et luua harmooniline ja ajatu tulemus.
- Kasutan peamiselt Võrumaal kasvavaid taimi, mis annavad töödele põhjamaise iseloomu ja muudavad iga tulemuse kordumatuks.
Need värvid pole lihtsalt kaunistamiseks – need on viis, kuidas kajastada kohaliku looduse rikkust ja edasi anda selle peidetud ilu.
Tule ja loo midagi ainulaadset
Taimede ja looduslike pigmentide maailm ootab sind avastama. Osalejad on tihti kogenud selle protsessi käigus nii loomingulist rahuldust kui ka sügavat rahu, mida pakub sideme loomine loodusega. Loodusvärvide ja taimetrükimaailm inspireerib tähelepanelikkust ja avab uusi võimalusi loovuse avastamiseks.
Ühe varasema töötoa osaleja jagas, kuidas taimetrüki protsess aitas tal keskenduda hetkele ja vabastada oma loovust. Ta valmistas unikaalse linase rõivakomplekti, millele kaselehtede mustrid ja sibulakoorte toonid lisasid loodusest inspireeritud harmooniat. Teine osaleja kirjeldas, kuidas sibulakoortega katsetamine andis talle uue perspektiivi igapäevases kunstiloomes, luues erksa kollaka mustriga siidkanga, mis innustas teda oma töös uusi tehnikaid proovima.
Minu töötubades saad osaleda loomisprotsessis, mis ühendab looduse ja loovuse sümbioosi. Siin saad võimaluse luua täiesti isiklikke ja kordumatuid meistriteoseid.
Kui soovid selle maailma võlusid lähemalt tundma õppida, oled alati oodatud minu töötubadesse. Seal saad tutvuda materjalide valmistamise ja kasutamise võimalustega.
Üheskoos loome midagi tähendusrikast ja ainulaadset – midagi, mis ühendab loovuse ja looduse. Kohtume stuudios!